اطلاعات مفید قبل از خرید توپ فوتسال

اطلاعات مفید قبل از خرید توپ فوتسال

سال ۱۹۶۲ ایگل نیلسون در طراحی و تولید توپ های فوتسال انقلابی ایجاد کرد. او با ساخت توپ های ۳۲ پانلی برای بازی فوتسال توانایی فوق العاده توپ را در زمین به نمایش گذاشت. این توپ ها با در نظر گرفتن بهترین پیش بینی برای شوت های بازیکنان و پروازهای مستقیم و مطمئن به سمت هدف طرفداران زیادی پیدا کرد.

قبل از اختراع این توپ های فوتسالی ارائه و ساخت توپ با ۱۸ پانل در شکل کاملا گرد، سخت و تقریبا غیرممکن بود. سپس نیلسون با قرار دادن ۲۰ شش ضلعی و ۱۲ پنج ضلعی در کنار یکدیگر ایده خلاقانه ای برای ساخت توپ فوتسال در گردترین حالت خود اجرا کرد.

شکل آیرودینامیکی توپ به طور مطلوب با شوت کردن در مسیری مستقیم و کنترل شده قرار گرفته و در هوا نسبت به سرعت مقاومت نشان می دهد و در نتیجه مدت زمان طولانی تری سرعت خود را در مسیر ثابت حفظ می کند که در این صورت پروازی پایدار به وجود می آید. داخل توپ فوتسال جهت حفظ هوای بهتر با موادی فومی پر شده است که وزن آن را سنگین تر کرده و برای بازی داخل سالن در سطح سخت مناسب می باشد.

در تشخیص استاندارد بودن میزان فشار باد درون توپ فوتسال می توانید اینگونه تست کنید که اگر در زمین فوتسال توپ را از ارتفاع ۲ متری رها کنید باید در بازه ۶۵ – ۵۰ سانتیمتر از زمین بلند شده و جهش نماید. بدین ترتیب توپ در حالت ایده آل از فشار باد قرار دارد. توپ های فوتسال در اندازه های مختلف برای سنین مختلف در بازار موجود می باشد.

انواع سایزهای توپ فوتسال

  • سایز ۱ : کودکان زیر ۹ سال قطر ۵۱.۵ – ۴۹.۵ سانتیمتر و وزن ۲۹۰ – ۲۷۰ گرم
  • سایز ۲ : کودکان ۹ تا ۱۱ سال قطر ۵۴.۵ – ۵۲.۵ سانتیمتر و وزن ۳۳۰ – ۳۱۰ گرم
  • سایز ۳ : نوجوانان ۱۱ نا ۱۳ سال قطر ۵۹ – ۵۷ سانتیمتر و وزن ۳۷۰ – ۳۵۰ گرم
  • سایز ۴ : بزرگسالان قطر ۶۴ – ۶۲ سانتیمتر و وزن ۴۴۰ – ۴۰۰ گرم
  • سایز ۴ : مسابقات بین المللی فیفا ۶۳.۵ – ۶۲.۵ سانتیمتر و وزن ۴۳۰ – ۴۱۰ گرم
رضا حیدر
ارسال دیدگاه