انواع توپ والیبال

انواع توپ والیبال

یکی از ورزش‌های پرطرفدار در جهان امروز والیبال است. هیچ کس نمی تواند این موضوع را رد کند که مهمترین بخش بازی، توپ والیبال اصل است. این بازی در اواخر دهه 1800 ساخته شد و از آن زمان تا کنون توپ در مرکز بازی باقی مانده است.

یادگیری نحوه مانور و کنترل توپ هدف اصلی هر بازیکنی است. چه یک والیبالیست حرفه ای باشید و چه یک بازیکن تازه کار. استفاده از توپ ولیبال حرفه ای چیزی است که بازیکنان می توانند یک عمر بر بازی مسلط شوند، که چالش برانگیزترین و لذت بخش ترین قسمت بازی را ایجاد می کند.

اندازه و وزن توپ والیبال معمولی در بازی جوانان و بزرگسالان متفاوت است. با اینکه این تفاوت ها بسیار کم می باشد ولی حتی فشار باد داخل توپ به اندازه یک psi می تواند در سبک بازی گروه های سنی پایین تر بسیار تاثیرگذار باشد. همچنین سهولت در حرکت توپ و انرژی لازم جهت ضربه وارده بر توپ در زمانبندی بازی مهم است. توپ های والیبال در انواع داخل سالن، (جوانان و بزرگسالان) و توپ والیبال ساحلی تولید می شوند.

وقتی صحبت از والیبال به میان می‌آید، محیط بازی قطعاً یک دغدغه قابل بررسی است. چیزی که در داخل خانه یا فضای داخل سالن ورزشی به عنوان توپ والیبال کار می کند، در فضای باز در ساحل کارایی ندارد. هر مکانی به توپ خاص خود نیاز دارد تا شرایطی را که با آن روبرو می شود، پوشش دهد. یعنی محیط ساحل و محیط داخلی برای تعیین توپ والیبال متفاوت است.

محیط داخل سالن شامل یک زمین والیبال مستطیل شکل است. توپ والیبال ساده داخل سالن ترکیبی از دو یا سه رنگ مختلف است و یا حتی می تواند کاملا سفید رنگ باشد. دو سبک مختلف وجود دارد: جوانان و بزرگسالان.

طبق مقررات فدراسیون والیبال وزن، اندازه و فشار باد درون توپ والیبال حرفه ای استاندارد به شرح ذیل است:
توپ والیبال بزرگسالان با قطر ۶۷ – ۶۵ سانتیمتر ، وزن ۲۸۰ – ۲۶۰ گرم ، فشار باد داخلی ۴.۶ – ۴.۳ (psi)

توپ والیبال جوانان با قطر ۶۵ – ۶۳ سانتیمتر ، وزن ۲۸۰ – ۲۶۰ گرم ، فشار باد داخلی ۴.۳ (psi)

با بررسی این اعداد، تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد، اما برای سبک های مختلف بازی بزرگسالان در مقابل جوانان، قابل توجه هستند. به یاد داشته باشید که جوانان باید بتوانند توپ را با کف دست بگیرند و آن را روی تور بفرستند. توپ والیبال با اندازه کمی کوچکتر، با psi کمتر می تواند به طور قابل توجهی به آنها در انجام این کار کمک کند. متوجه خواهید شد که هر دو توپ بسیار ساده و سبک هستند. باز هم، این برای سهولت حرکت توپ ها در طول یک بازی پر انرژی است که زمان بندی بسیار اهمیت دارد.

در بازی والیبال ساحلی، به علت فضای باز، عناصر زیادی وجود دارد که توپ باید با آنها برخورد کند که در والیبال سالنی وجود ندارد. گرمای خورشید، اشعه ماوراء بنفش، شن و ماسه و … اینها نیاز psi توپ والیبال را کاملاً تغییر می دهند.

توپ والیبال ساحلی با قطر ۶۸ – ۶۶ سانتیمتر ، وزن ۲۸۰ – ۲۶۰ گرم ، فشار باد داخلی ۳.۲ – ۲.۵ (psi)
متوجه خواهید شد که psi تنه

 چیزی است که به شدت با توپ والیبال داخل سالن متفاوت است. این به دلیل سطحی است که توپ باید از آن پرش کند. شن و ماسه بسیار متفاوت از کفپوش سالن ورزشی است. این ضامن psi کمتری برای تطبیق کارآمد بودن آن است. توپ والیبال ساحلی نیز کمی بزرگتر از توپ های داخلی است و پوشش خارجی آن بافت خشن تری دارد. این پوشش کاملاً مطابق با نیازهای فضای باز طراحی شده است.

توپ والیبال ساده

زمانی که برای نخستین بار والیبال توسط مورگان ابداع شد از لایه های داخلی توپ های بسکتبال برای این بازی استفاده کرد تا وزن آن نسبت به توپ بسکتبال سبک تر باشد. ولی به دلایل مختلف توپ خاصی می بایست طراحی می شد که : ۱. وزن توپ باید به اندازه ای می بود که در تمام مدت بازی بدون زمین خوردن در دستان بازیکنان بازی می شد. ۲. رنگ توپ می بایست به گونه ای می بود که وقتی به هوا پرتاب می شد در برابر نور قابلیت دید داشت. ۳. والبته وزن سبک آن نسبت به وزش باد مقاوم می بود.

در نهایت مورگان از برادران اسپالدینگ که تولیدکنندگان توپ بیسبال بودند درخواست توپی جدید برای والیبال کرد. آنها با وجود تجربه و تخصصی که داشتند توپی را طراحی کردند که لایه داخلی آن از لاتکس که مشابه تایر دوچرخه بود و سپس لایه دوم یک ماده چنبره مانند بود و در آخر لایه بیرونی از جنس چرم ساخته شد. این توپ والیبال ساده و محکم برای پرواز در هوا بسیار مناسب بود. سپس لایه خارجی توپ های والیبال فقط تغییر کردند و تبدیل به ۱۸ تکه متصل از نوعی چرم مناسب شدند. سال ۲۰۰۸ میکاسا با طراحی توپ والیبال جدید، رهبر جهانی تولید توپ های والیبال شد و با ۸ پانل متصل به هم پس از یک قرن تحولی توسعه یافته بر توپ های والیبال ایجاد کرد.

توپ والیبال حرفه ای

استفاده از تجهیزات نامناسب بازی شما را تحت تاثیر قرار می دهد که این شامل توپی است که برای بازی خود انتخاب کرده اید. خرید توپ والیبال اصل در تمرین شما از نظر استراتژیک، عملکردی بسیار متفاوت خواهد داشت. همه حرفه ای ها توپ های والیبال مورد علاقه خود را دارند. آنها برای راحتی، سهولت بازی و مدیریت خوب محیط داخل سالن طراحی شده اند. توپ های والیبال حرفه ای Mikasa، Tachikara، Wilson، FOX و Molten از برندهای جهانی و معتبر هستند و کمپانی این برندها، توپ های بسیار باکیفیت و بادوام و مطابق با استانداردهای FIVB در خط تولید دارند.

توپ والیبال دخترانه در مسابقات و تمرینات مانند آقایان است و سایز توپ والیبال فقط بر اساس دسته بندی گروه سنی جوانان و بزرگسالان، داخل سالن و ساحلی متفاوت می باشد.

قیمت توپ والیبال اصل

بر کسی پوشیده نیست که والیبال یک ورزش سرگرم کننده برای همه افراد خانواده است که در هر مکان تفریحی بیرون از منزل یا حتی در ویلا و حیاط خانه نیز قابل انجام است. برای انجام این ورزش پرانرژی و مفرح خرید یک توپ والیبال در دسته الزامات وسیله ورزشی برای همه افراد است. قیمت توپ والیبال ساده بر اساس کیفیت و جنس آن و نیز میزان استاندارد بودن و داشتن تاییدیه FIVB متغیر است. برندهای مختلف معروف و شناخته شده ای مانند میکاسا هم توپ والیبال فوق حرفه ای تولید می کنند و هم توپ والیبال با قیمت مناسب برای تمرینات والیبالیست ها که حتی آنها هم از مواد اولیه بادوام تهیه و تولید می شوند.

قیمت توپ والیبال اصل از قیمت توپ والیبال معمولی بالاتر است و این به خاطر مواد تشکیل دهنده و میزان کیفیت و تاییدیه FIVB است. قیمت بهترین توپ والیبال در سایت ایران اسپورتر واقعی است و توپ های برند با کد اصالت کالا برای مشتریان ارائه می شوند.

خرید توپ والیبال اصل از فروشگاه توپ ایران

اگر در حال انجام بازی والیبال هستید، مهم است که با تجهیزات مناسب تمرین و بازی کنید و این شامل توپی است که برای محیط شما طراحی شده است. اگر واقعا قصد خرید توپ والیبال اورجینال را دارید حتما در فروشگاه ایران اسپورتر با اطمینان بهترین توپ والیبال را پیدا خواهید کرد. این می تواند بر کل بازی شما تأثیر بگذارد و به شما مزیتی را که برای کسب برد نیاز دارید، بدهد. قیمت توپ اصل والیبال در فروشگاه ایران اسپورتر با منصفانه ترین قیمت بازار به فروش می رسد و این شرکت با ارائه توپ والیبال برند و اورجینال با قیمت مناسب، شما را در مسیر حرفه ای شدن همراهی می کند.

رضا حیدر
ارسال دیدگاه